Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 Filozofi  

   

Abduh Muhammed / Averroes (AbuValid) / Al Farabi / Al Gazali / Ibn Sina / Mohammed El A. Xhabri


Abduh Muhammed (1849-1905)

Redaksional

 

 

 

Abduh Muhamed (1849-1905) filozof, jurist, myfti egjiptas dhe themelues nė bashkėpunim me Al Afganin, i njė modernizmi islam.
Nė librin e tij Letėr e inspirimeve mistike ("Risālat al-wāridāt") flet pėr egzistencėn e Zotit duke iu afruar kėshtu « njėshit » tė Ibn Arabit. Vepra tjetėr me rėndėsi e Abduhut ėshtė Teologjia e unitetit (Risālat at-Tawhīd).

Lindi nė njė fshat tė vogėl tė quajtur  Mahallat Nasėr nė provincėn al- Buhajrah. nga ati tyrk dhe e ėma egjiptase e fisit Banu Adi.

Si tė gjithė fėmijėt Abduh filloi mėsimet nė shkollėn fetare te sheiku i fshatit. Mėtej u shkruajt nė Xhaminė As Sajid Al Badaui, qendėr kjo ahmedite qė gjindej nė Tanta. Kėtu nuk tregoi interes tė veēantė dhe u largua te disa kushėrinj ku u muar nė edukim nga mixh i tij, Sheiku Dervish Kidėr, i cili ia mbolli dashurinė pėr dije dhe pėrparim. Nga kėtu, Muhamed Adbuh u pranua nė univerzitetin (1865) Al Azhar, qė ishtė dhe vazhdon tė jetė, kulmi i dėshirave tė ēdo studenti. Nė kėtė univerzitet tė prestigjit tė jashtėzakonshėm, ai studjoi drejtėsinė, Hadithin, gjuhėn, retorikėn dhe shkenca tė tjera tė lidhura me fenė. Pas dymbdhjetė vjetė studimesh, mė 1877, Muhamed Abduh mori diplomėn e A'Alamisė.


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .