Ballina / Konkurs / Laureatėt / FILOLET 2012 - Kristjan Dukaj: Ditėlindja


DITĖLINDJA

Kristjan Dukaj
Poezi e publikuar nė Filolet gjatė vitit 2012
Poezia ėshtė fituese i ēmimit vjetor FILOLET 2012

DITĖLINDJA

I madhi

Ėshtė pakė

Kėshtu i themi

Sa mirė kėtu 

Mė sė afri

Gjithėkund

E kemi

Ditėlindjen sot

Mėngjes

E kemi sė bashku

Pesėdhjet

Sa lule tė bukura

Si pranvera

I solle nė jetė

 

Urimi

Tė vjen nga rrezet

Qė rrite

Me dorėn tėnde

Nė kėto pesėdhjetė

I shėndrite

Me kėngėn e mėngjesit

Tė natės dhe ditės

Na erdhe gjithėmonė

Si dielli i qershorit

Tė shtatėmbėdhjetėn ditė

Nė djepin e njomė

 

E kujtojmė sot

Pranverėn e parė

Ishte e jona

E falur

Edhe pesėdhjetė tė tjera

Nuk duam tė ndalur. 


 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .