Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Vetitė

Citate:

 

 

Nėse ndjen apo mendon se njė mik ėshtė hidhėruar nė ty, para se tė kėrkosh pse-nė gjetiu, merre veten nė pytje!

[rml]

 

Mrekulli e vėrtetė nuk ėshtė as tė ecėsh mbi ujė as tė fluturosh nė ajėr : ajo ėshtė tė ecėsh mbi tokė.

[Houei Neng]

 

Nė natyrėn e bashkėlindur tė njeriut, gjindet prirja e tij pėr tiranģ dhe shtypje tė njėri-tjetrit.

[Ibėn Kaldun] (Historian dhe filozof Arab, 1332-1406)

 

Nga fytyra tė njofim tynė, nga fjalėt tė njofim zemrėn, nga veprat tė njofim shpirtin.  

[rml - filolet] 

 

Njeriu mė sė paku ėshtė vetja e tij kur flet pėr veten e vet. Jepni atij njė maskė, dhe ai do t’ju flet tė vėrtetėn.   

[Oscar Wilde] (dramaturg irlandez 1854-1900)

 

Qėngji butė, thithė dy nėna.

[Shqiptare] (Postoi Amet Saidi, Bolzano, Tyrol)

 

Ju kurrė s’mund ta kaloni oqeanin derisa nuk e keni guximin ta
humbni shikimin nė breg.

[Christopher Columbus] (detar, 1451–1506)

 

Tė jetosh ėshtė gjėja mė e rrallė e kėsaj bote. Shumica ekzistojnė, kjo ėshtė e gjitha!

[Oscar Wilde] (shkrimtar irllandez, 1854-1900)

 

Tradhėtia bashkėshortore ka dy drejtime: Ti andej, unė kėndej.

[Filolet]

 

Budallai gjen gjithėmonė njė mė budallė qė ta adhuroj.

[Nicolas Boileaux] ( Poet, kritik dhe ligjdhėrės francez, 1636-1711)

 

Shpirti falėn gjithėmonė por nuk haron kurrė.

[Laureta Miftari]

 

Petkut tė grisur s'i shkojnė sumbullat e arta.

[Postim]: Mehmet Emin Dikixhi (Turqi)

 

Prostitucioni ndahet nė dy lloje kryesore: Shitja e lėkurės pėr kafshatė buke, duke ruajtur zėmrėn dhe; shitja e lėkurės pėr luks, duke ruajtur zėmrėn dhe eurollogaritė .

[Filolet]

 

Punėkeqi e shpirtmiri nuk bashkėjetojnė.

[Postim]: Mehmet Emin Dikixhi (Turqi)

 

Ata qė vjedhin ditėn me shumicė, burgosin ata qė vjedhin natėn me pakicė.

[Filolet] 

 

Ai qė vjedh vé, vjedh edhe qé.

[Popullore shqiptare] 

 

Syri unėt nuk ngopet kurrė.

[Popullore shqiptare] 

 

Arritja mė e madhe e edukimit ėshtė toleranca.

[Helen Keller] (Edukatore dhe shkrimtare amerikane, 1880-1968)

 

Kush ngutet shum, ngel nė rrugė.

[Franceze]

 

Mendjemadhėsia ėshtė lule qė ritet nė kopshtin e dreqit.

[Proverbė angleze]

 

Pėrtac nė rini, pėrtac nė pleqėri.

[Postim]: Mehmet Emin Dikixhi (Turqi)

 

Punė dreqi ėshtė tė thuash: Kam kohė, jam i ri.

[Postim]: Mehmet Emin Dikixhi (Turqi)

 

Mos thuaj se shpia dhe gruaja nuk ngopen! Burri i mirė i ngopė tė dyja; i keqi edhe veten e lė tė uritur.

[Filolet]

 

Urtėsia mė e madhe ėshtė kur tė mbash mesin nė ēdo gjė.

[Ploti] (Poet latin, -254-184)

 

E vėrteta dhe mirėsia janė pajisje e pjesėrishme e ynė, dhe ajo, pėrzier me tė keqen dhe tė gabuarėn.

[Paséal]

 

Nderi ėshtė si syri: nuk luhet me tė.

[Daneze]

 

Lopėn qė qet me shqelm a vret me brirė, e drejton kasapi.

[Filolet]


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .