Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Paqa

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

 

Paqja ėshtė natyra e pushtimit, sepse atėherė tė dy palėt fisnikrisht janė tė mposhtura, dhe asnjė palė humbėse.

William Shakespeare

 

Sy pėr sy pėrfundon vetėm atėherė kur e gjithė bota verbohet.

Mohandas Gandhi

 

Paqe tė plotė nė mėnyrė tė barabartė mbretėron nė mes tė dy valėve mendore.

Swami Sivananda

 

Edhe paqja mund tė blihet me ēmim shumė tė lartė.

Benjamin Franklin

 

Ēdo qėllim, ēdo veprim, ēdo mendim, ēdo ndjenjė e njė eksperience, qoftė ajo me apo pa vetėdije tė njohur, ėshtė njė pėrpjekje pėr tė rritur nivelin e qetėsisė sė mendjes.

Sydney Madwed

 

Prapa tėrė imperializmit pėrfundimisht ėshtė individi imperialist, sikurse prape tėrė paqes qė pėrfundimisht ėshtė individi paqėsor.

Irving Babbitt

 

Ai qė jeton nė paqe dhe qetėsi nuk duhet tė thotė se i di tė gjitha apo i sheh tė gjitha.

Benjamin Franklin

 

Unė besoj ne fenė Islame. Unė besoj nė Allah dhe paqe.

Muhammad Ali

 

Unė mund t’ju premtoj se gratė duke punuar sė bashku - tė lidhura, tė informuar dhe arsimuara - mund tė sjellin paqe dhe prosperitet nė kėtė planetė tė prishur.

Isabel Allende

 

Unė nuk e di nėse lufta ėshtė njė epizodė gjatė paqes, apo paqja njė epizodė gjatė luftės.

Georges Clemenceau

 

E ėndrroj njė Afrikė e cila ėshtė nė paqe me veten.

Nelson Mandela

 

Ndodhė tė nxitem pėr tė qenė nė gjendje tė pėrdori ēfarėdo mistike pėr ta patur  mė tej idenė e paqes.

Garrett Morris

 

Unė mendoj se ėshtė naive tė lutemi pėr paqen botėrore, nėse ne nuk do tė ndryshojmė formėn nė tė cilėn jetojmė.

Godfrey Reggio

 

Mendoj se njerėzit aq shumė e dojnė paqen saqė ne njėrėn nga kėto ditė qeveria ėshtė mė mirė tė largohet nga rruga e tyre dhe t’jua lė atyre ta kenė atė.

Dwight D. Eisenhower

 

Unė jam koncentruar nė qėndrushmėrinė e shėndetit, nė pasjen e paqes, nė lumturi, nė tė mbajturit mend se ēfarė ėshtė e rėndėsishme, nė marrjen me natyrėn dhe kafshėt, nė shpenzimin e kohės duke lexuar, nė pėrpjekjen pėr tė kuptuar universin, ku shkenca dhe shpirtėrorja takohen.

Joan Jett

 

Nėse ata duan paqe, kombet duhet t’i shmangin pickimet qė i paraprijnė tė shtėnave me topa.

Napoleon Bonaparte

 

Nėse ne nuk kemi paqe, kjo ėshtė sepse ne kemi harruar se i pėrkasim njėri-tjetrit.

Nėna Tereza

 

Nėse ju doni tė bėni paqe me armikun tuaj, ju duhet tė punoni me armikun tuaj. Pastaj ai bėhet partneri i juaj.

Nelson Mandela

 

Imagjinoni tė gjithė njerėzit qė jetojnė jetėn nė paqe. Ju mund tė thoni se unė jam njė ėndėrrimtar, por nuk jam i vetmi. Unė shpresoj se njė ditė ju do tė na bashkoheni, dhe bota do tė jetė si njė.

John Lennon

 

Ėshtė bėrė e pamundur pėr tė hequr dorė nga iniciativa e ēarmatimit,  pa braktisur gjithė aventurėn e madhe tė ndėrtimit tė njė sistemi tė paqes kolektive.

Arthur Henderson

 

Ėshtė njė fakt pėr keqardhje qė ne mund tė sigurojmė paqen vetėm duke u pėrgatitur pėr luftė.

John F. Kennedy

 

Ėshtė mė lehtė pėr t’i ēuar njerėzit tė luftojnė, tė nxitet pasioni i tyre, se sa t’i frenosh dhe t’i orientosh kah veprimet e durueshme pėr paqen.

Andre Gide

 

Ėshtė ēmenduri pėr delet tė bisedojnė pėr paqe me njė ujk.

Thomas Fuller

 

Nuk ėshtė e mjaftueshme pėr tė folur pėr paqen. Njeriu duhet tė besojė nė tė. Dhe nuk ėshtė e mjaftueshme vetėm pėr tė besuar nė tė. Njeriu duhet tė punojė nė atė.

Eleanor Roosevelt

 

Le tė ketė punė, bukė, ujė dhe kripė pėr tė gjithė.

Nelson Mandela

 

Askush nuk mund t’jua sjellė paqen pėpos ju vetė.

Ralph Waldo Emerson

 

 Jodhuna ėshtė gjėja e parė nė besimin tim. Kjo ėshtė gjithashtu edhe gjėja e fundit nė besimin tim.

Mohandas Gandhi

 

Nė njė jam i sigurtė, trupi nuk ėshtė masė e shėrimit, paqja eshte masė.

Phyllis McGinley

 

Njė gjė nuk ka nevojė pėr ndertesa, paraja, forca, dhe statusi pėr ta praktikuar Artin e Paqes. Parajsa ėshtė pikėrisht aty ku ju qėndroni, dhe aty ėshtė vendi pėr tė mėsuar.

Morihei Ueshiba

 

Paqe dhe miqėsi me tė gjithė njerėzimin ėshtė politika jonė mė e urtė, dhe unė uroj qė ne mund tė lejohemi tė ndjekin atė.

Thomas Jefferson

 

Paqe dhe drejtėsi janė dy anėt e tė njėjtės monedhė

Dwight D. Eisenhower

 

 Paqja fillon me njė buzėqeshje.

Nėna Tereza

 

Paqja nuk mund tė arrihet pėrmes dhunės, ajo mund tė arrihet vetėm pėrmes kuptueshmerisė.

Ralph Waldo Emerson

 

Paqja ka sprova tė burrėrisė shumė, tė cilat lufta nuk i ka njohur kurrė.

John Greenleaf Whittier

 

Paqja ėshtė njė udhėtim njė mijė milshe dhe duhet tė bėhet njė hap nė kohė tė caktuar.

Lyndon B. Johnson

 

Paqja ėshtė vetvetiu shpėrblim.

Mohandas Gandhi

 

Paqja ėshtė liria nė qetėsi.

Marcus Tullius Cicero

 

Paqja nuk ėshtė mungesė e luftės, ajo ėshtė njė virtyt, njė gjendje e mendjes, njė prirje pėr dashamirėsi, besim, drejtėsi.

Baruch Spinoza

 

Paqja nuk ėshtė vetėm mė  e mirė se lufta, por pafundėsisht me e mundimshme.

George Bernard Shaw

 

Paqja rrallė ėshtė mohuar qetė.

Friedrich Schiller

 

Paqja ėshtė gjėja e parė qė engjėjt kėnduan.

John Keble  

 

Paqja ėshtė kur nuk ėshtė me rėndėsi si kalon koha.

Maria Schell

 

Njerėzit gjithmonė bėjnė luftė kur thonė se duan paqe.

David Herbert Lawrence

 

 Puna e paqės kėrkon shumė mė shumė se sa duke e paraqitur me brushė pikture, gjėra ushqimore dhe me njė apo dy tubacione nate.

Tony Snow

 

Forcat qė e shtynė njerėzimin drejt unitetit dhe paqes janė tė thella dhe tė fuqishme. Ato janė materiale dhe natyrore, si dhe morale dhe intelektuale.

Arthur Henderson

 

Posedimi mė i vlefshėm qė ju keni ėshtė njė zemėr e hapur. Arma mė e fuqishme mund tė jeni ju si instrument i paqes.

Carlos Santana

 

Kėrkimi i paqes dhe progresit nuk mund tė pėrfundojė pas disa vitesh tė fitores apo humbjes sė saj. Kėrkimi i paqes dhe progresit, me gjykimet e saja dhe me gabimet e saja, me sukseset e saja dhe me dėshtimet e saja, kurrė nuk mund tė jetė e qetė dhe kurrė e braktisur.

Dag Hammarskjold

 

Kėrkimi i paqes fillon nė shtėpi, nė shkollė dhe nė vendin e punės.

Silvia Cartwright

 

Fitoret reale dhe tė qėndrueshme janė ato tė paqes, e jo tė luftės.

Ralph Waldo Emerson

 

Thjeshtimi i jetės ėshtė njė nga hapat pėr paqen e brendshme. Njė thjeshtim i vazhdueshėm do tė krijojė njė tė brendshme dhe tė jashtme tė mirėqenies qė janė vende harmonie nė jetėn e dikujt.

Pelegrin Paqe 

 

Ky armik i paqes nė botė sot ėshtė i ndryshėm nga ēdo gjė qė kemi parė nė tė kaluarėn, dhe ushtria jonė ėshtė e mėsuar nga, dhe ndėrtuar nga, sukseset e mėparshme gjatė bėrjės sė paqes dhe lirisė nė tė ardhmen.

Mark Kennedy

 

Ata qė janė nė luftė me tė tjerėt nuk janė nė paqe me vetveten.

William Hazlitt

 

Ata qė e bėjnė tė pamundur revolucionin paqėsor do tė bėjnė revolucionin e dhunshėm tė pashmangshėm.

John F. Kennedy

 

Pėr tė arritur paqen e brendshme ju duhet nė fakt pėr ta dhėnė jetėn tuaj, jo vetėm pasurinė tuaj. Kur ju mė nė fund e jepni jetėn tuaj - duke e ēuar nė ndritje besimin tuaj dhe mėnyra qė ju jetoni atėherė, dhe vetėm atėherė, mund tė filloni ta gjeni paqen e brendshme.

Pelegrin Paqe

 

Ne bėjmė luftė qė tė mund tė jetojnė nė paqe.

Aristoteli

 

Ne duam tė marrim lajme tė mira nė shtėpi pėr njerėzit tanė, qė tė mund tė flejm nė qetėsi.

Black Kettle

 

Po, ne e dojmė paqen, por nuk jemi tė gatshėm tė marrim plagė pėr tė, pasi jemi pėr luftė.

John Andrew Holmes

 

 Ju nuk mund tė gjeni paqe duke iu shmangur jetės.

Virginia Woolf

 

Ju nuk duhet tė luftoni nė njė luftė pėr ta dashtė paqen.

Geraldine Ferraro


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .