Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Natyra

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Dhe kjo, jeta jonė, e ēliruar nga gjahu publik, gjenė gjuhė nė pemė, libra nė pėrrenjtė rrjedhės, predikime nė gurė, dhe tė mirėn nė ēdo gjė.

William Shakespeare

 

Natyra nuk njeh pushim nė pėrparim dhe zhvillim, dhe e jep mallkimin e saj nė tė gjitha mosveprimet.

[Johan Wolfgang von Goethe]

 

Nė thellėsi tė dimrit unė nė fund mėsova se ka qenė nė mua njė verė e pamposhtur.

Albert Camus

 

Pėr nė natyrėn e vėrtetė tė gjėrave, nė qoftė se ne me tė drejtė i konsiderojmė, ēdo pemė e gjelbėr ėshtė shumė mė e shkėlqyer se sa nėse do tė ishte bėrė prej ari dhe argjendi.

 Martin Luther

 

Zogjėt kėndojnė pas njė stuhie, pse njerėzit nuk do tė mund tė ndjehen aq tė lirė pėr t’u kėnaqur nė ēfarėdo qė mbetet pėr ta.

Rose Kennedy (shkrimtare amerikane 1890-1995)

 

Thellė nė rrėnjėt e tyre, tė gjitha lulet mbajnė dritė.

            Theodore Roethke (poet amerikan 1908 – 1963)

 

Shikoni thellė nė natyrėn, dhe atėherė ju do tė kuptoni gjithēka mė mirė.

Albert Einstein

 

Mė i pasuri ėshtė ai i cili kėnaqet me mė sė paku, pėr kėnaqėsi ėshtė pasuria e natyrės.

Sokrati

 

Nė tė gjitha gjėrat e natyrės ka diēka tė mrekullueshme.

Aristoteli

 

Le tė mėsojmė tė vlerėsojmė do tė ketė raste kur pemėt do tė jenė tė zhveshura, dhe tė shohim pėrpara nė kohė kur ne mund tė vjelim fruta.

  Anton Chekohv

 

Si muzika dhe arti, dashuria e natyrės ėshtė njė gjuhė e pėrbashkėt qė mund t’i kapėrcej kufijtė politik ose social.

Jimmy Carter

 

Hyjnia Mere pak mund tė bėj kundėr fuqisė sė natyrės.

Georg Wilhelm Friedrich Hegel

 

Natyra e ka shprehi ta fsheh veten e saj.

Herakliti

 

Flutura nuk llogaritė me muaj por me ēaste, dhe ka kohė tė mjaftueshme.

Rabindranath Tagore

 

Tė jeni tė interesuar pėr ndryshimin e stinėve ėshtė gjendje mė e lumtur e mendjes se sa me qenė pashpresisht i dashuruar nė pranverė.    

George Santayana (filozof amerikan 1863-1952)

 

Ajo qė do tė jetė e shėmtuar nė njė kopsht krijon tė bukurėn nė njė mal.

Victor Hugo


 

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .