Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Muzika

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

 

Pas heshtjes, ajo qė vjen mė sė afėrti pėr ta shprehur tė pashprehurėn ėshtė muzika.

Aldous Huxley

 

Tė gjitha muzikat e mira i ngjajnė diēkahi. Muzika e mirė shkaktohet nga ngjajshmėria e saj misterioze me objektet dhe ndjenjat tė cilat e motivojnė atė.

Jean Cocteau

 

Dhe kur ju i keni bashk muzikėn dhe fjalėt, kjo mund tė bėhet njė gjė shumė e fuqishme.

Brayan Ferry

 

Muzika klasike ėshtė njė lloj i tė menduarit qė ne e mbajmė dhe shndėrrohet nė melodi.

Kin Hubbard

 

Nėse shikoni mjaft thellė ju do ta shihni muzikėn; zemra e natyrės ēdokund ėshtė muzikė.

Thomas Carlyle

 

Muzika ėshtė lėvizje e tingullit pėr tė arritur shpirti edukimin e virtyteve tė tija.

Platoni

 

Muzika ėshtė stenografi e emocionit.

Leo Tolstoy 

 

Muzika ėshtė shpirti i gjuhės.

Max Heindel

 

Muzika ėshtė shumė shpirtėrore, ajo ka fuqinė pėr t’i tubuar njerėzit bashk.

Edgar Winter

 

Muzika kur shėron, ėshtė mėsues i rregullimit tė pėrsosur, dhe kur shtrembėron, mėsues i ērregullimit tė pėrsosur.

John Ruskin

 

Muzika nuk mund tė bėhet si njė doktor i cili ecėn nėpėr komunitet duke kėrkuar njerėz qė kanė nevojė pėr tė.

Charlie Byrd

 

Njė gjė e mirė rreth muzikės ėshtė, kur ajo ju godet, nuk ndjeni dhimbje.

Bob Marley

 

Pa muzikė, jeta do tė ishte gabim.

Friedrich Nietzsche

 

Ju jeni muzikė, derisa muzika zgjat.

E.S. Eliot

 

Ju nuk mund tė mbeteni tė njėjtė. Nėse jeni muzikant dhe kėngėtar, ju duhet tė ndryshoni, kjo ėshtė mėnyra si ajo funksionon.

Van Morrison

 

Ferri ėshtė pėrplot me amatorė muzike.

George Bernard Shaw

 

Unė mendoj se muzika vetvetiu ėshtė shėruese. Ajo ėshtė njė shprehje shpėrthyese e njerzimit. Ėshtė diēka qė na prek tė gjithėve. Pa marrė parasyesh se cilės kulturė i pėrkesim, tė gjithė e duam muzikėn.

Billy Joel

 

Unė kam lindur me muzikė brenda meje. Muzika ishte njė nga pjesėt e mia. Ashtu si brinjėt e mia, veshkat e mia, mėlēia ime, zemra ime. Ashtu si gjaku im. Ajo ishte njė forcė tashmė brenda meje kur kam ardhur nė skenė. Ajo ishte njė domosdoshmėri pėr mua si ushqim apo ujė.

Ray Charles

 

Nėse muzika mund tė jetė ushqim i dashurisė, ta luajmė.

William Shakespeare

 

Nė muzikė pasionet kėnaqen.

Friedrich Nietzsche

 

Kjo ėshtė mizore, e dini, se muzika duhet tė jetė aq e bukur. Ajo ka bukurinė e vetmis e dhimbjes: e forcės dhe lirisė. Bukurinė e zhgėnjimit dhe dashuris kurrė tė plotėsuar. Bukurinė mizore tė natyrės dhe bukurinė e pėrjetshme e monotone. 

Benjamin Britten

 

Muzika mund tė ndryshojė botėn, sepse ajo mund t’i ndryshojė njerėzit.

Bono 

 

Muzika nuk gėnjen. Nėse ka diēka pėr tė ndryshohet nė kėtė botė, atėherė ajo mund tė ndodhė vetėm pėrmes muzikės.

Jimi Hendrix

 

Muzika ėshtė gjithmonė nė ndryshim dhe ndryshimet janė tė paparashikueshme.

Billy Sheehan

 

Muzikėn e posedojnė tė gjithė. Vetėm botuesit janė ata tė cilėt mendojnė se njerzit janė ata vetė.

John Lennon

 

Muzika ėshtė pėrgjithmonė, muzika duhet tė rritet dhe tė piqet me ju, pėr ta pėrcjellur keni tė drejtė deri nė vdekje.

Paul Simon

 

Muzika ėshtė dashuria nė kėrkim tė njė fjale.

Sidney Lanier

 

Muzika ėshtė dritė e hėnės nė natėn e errėt tė jetės.

Jean Paul

 

Muzika ėshtė diēka qė gjithmonė e bartė shpirtėrorėn time dhe mė bėn tė lumtur, dhe kur bėj muzikė unė gjithmonė shpresoj se do tė ketė tė njėjtin efekt tek kushdo qė e dėgjon atė.

 

Muzika nė shpirt mund tė dėgjohet nga universi.

                               Lao Ce

 

Muzika ėshtė zbulimi mė i lartė se tėrė urtėsia dhe filozofia.

Ludwig van Beethoven

 

Musika shpreh atė qė nuk mund tė thuhet dhe e cila ėshtė e pamundur tė mbetet e heshtur.

Victor Hugo

 

Music ndodh tė jetė njė formė e artit qė tejkalon gjuhė.

Herbie Hancock


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .