Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Motivimi

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Njė njeri krijues ėshtė i motivuar nga dėshira pėr tė arritur, jo nga dėshira pėr tė mundur tė tjerėt.

Ayn Rand

 

Gjithmonė dėshira pėr tė mėsuar diēka tė dobishme.

Sofokliu

 

Bėhuni tė butė pėr tė gjithė dhe tė ashpėr pėr veten.

Shėn Tereza nga Avila

 

Me qenė tė mjer. Ose tė motivoni vetveten. Ēfarėdo qė ka pėr t’u bėrė, ėshtė gjithmonė zgjedhja juaj.

Wayne Dyer

 

Besoni nė veten tuaj! Keni besim nė aftėsitė tuaja! Pa njė modesti por me besim tė arsyeshėm nė fuqinė tuaj ju nuk mund tė jeni tė suksesshėm ose tė lumtur.

Norman Vincent Peale

 

Dėshironi njė gjė, ju do ta merrni atė. Heqni dorė nga dėshira, objekti do tė vijė pas jush vetvetiu.

Swami Sivananda

 

A doni tė dini se kush jeni? Mos pyetni. Veproni! Veprimi do t’ju pėrshkruaj dhe do t’ju definoj.

Thomas Jefferson

 

Edhe nė qoftė se rrėzoheni nė fytyrėn tuaj, ju ende jeni duke ecur pėrpara.

Victor Kiam

 

Frika nuk mund tė jetė pa shpresė, as shpresa pa frikė.

Baruch Spinoza

 

Ndiqni ėndrrat tuaja, punoni shumė,  praktikoni dhe kėmbėngulni. Sigurohuni qė ju tė hani njė shumėllojshmėri ushqimesh, ushtroni shumė dhe mbajeni njė mėnyrė tė shėndetshme tė jetesės.

Sasha Cohen

 

Unė nuk besoj se ju duhet tė jeni mė tė mirė se tė gjithė tė tjerėt. Unė besoj se ju duhet tė jeni mė tė mirė se qė keni menduar ndonjėherė se mund tė jeni.

Ken Venturi

 

Unė kam qenė e motivuar tė jem e ndryshme pjesėrisht, sepse unė kam qenė e ndryshme.

Donna Brazile

 

Unė kam punuar shumė rėndė dhe shumė gjatė qė ēdo gjė le tė mbetet nė rrugėn e qėllimeve tė mia. Unė nuk do tė le shokėt e mi poshtė dhe unė nuk do tė le veten time poshtė.

Mia Hamm

 

Nėse ju mė pyesni se pėr ēfarė kam ardhur nė kėtė jetė tė bėj, unė do t’ju them: kam ardhur pėr tė jetuar me zė tė lartė.

Emile Zola

 

Nėse nuk e keni skicuar planin tuaj tė jetės, gjasat janė qė tė bini nė planin e dikujt tjetėr. Dhe merrne me mend se ēfarė ata kanė planifikuar pėr ju? Jo shumė.

Jim Rohn

 

Nėse doni tė jeni tė suksesshėm ju duhet tė orientoheni nė rrugė tė reja, nė vend se tė futeni nė rrugėn e veshur me sukses tė pranuar.

John D. Rockefeller

 

Nėse keni njė talent, mbrojeni atė.

Jim Carrey

 

Nga njerėzit e motivuar, ju keni pėr tė marrė tė pėrfshirė mendjen dhe zemrėn e tyre. Unė i motivoj njerėzit, shpresoj, me shembull – dhe ndoshta me emocione, duke pasur ide tė frytshme pėr tė bėrė qė tė tjerėt tė ndjehen tė inkuadruar.

Rupert Murdoch

 

Mėsoni nga e kaluara, konsiderone tė gjallėn, detajizoni qėllimet e tė ardhmes, dhe jetoni vetėm nė momentin nė tė cilin ju keni mbikėqyrje tė plotė: tani.

Denis Waitley  

 

Mėsimi ėshtė fillimi i pasurisė. Mėsimi ėshtė fillimi i shėndetit. Mėsimi ėshtė fillimi i shpirtėrorės. Hulumtimi dhe mėsimi ėshtė ku i tėrė procesi i mrekullis fillon.

Jim Rohn

 

Njė person me njė besim ėshtė i barabart me fuqinė e nėntėdhjetė e nėntė tė tjerėve qė kanė vetėm interesa.

Peter Marshall

 

Vetėm edukata ėshtė liri.

Epictetus

 

Mundėsi nuk do tė trokas, ajo e prezenton veten kur ju e rrėzoni derėn.

Kyle Chandler

 

Kualiteti nuk ėshtė njė veprim, ajo ėshtė shprehi.

Aristoteli

 

Vendosne shikimin tuaj lartė, sa mė lartė mė mirė. Prisni qė gjėrat mė tė mrekullueshme tė ndodhin, jo nė tė ardhmen por tani. Kuptone se asgjė ėshtė aq e mirė. Nuk lejon absolutisht asgjė pėr t’ju penguar apo t’ju mbaj nė asnjė mėnyrė.

Eileen Kadi

 

Ēėshtja kryesore ėshtė tė mbani shoqėri vetėm me personat tė cilėt ju frymėzojnė, prania e tė cilėve ngjallė mė tė mirėn nė juve.

Epikuri

 

Sa mė shumė njeriu mediton mbi mendimet e mira, aq mė e mirė do tė jetė bota e tij dhe bota nė pėrgjithėsi.  

Konfuci

 

Do tė fitojė, dėshira pėr sukses, shtytja pėr tė arritė potencialin tuaj tė plotė ... kėto janė ēelėsat qė do tė hapnin derėn pėr pėrsosmėrinė personale.  

Konfuci

 

Gjėra nuk ndodhin. Gjėrat janė bėrė pėr tė ndodhė.

John F.   Kennedy


 

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .