Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Jeta

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

 

Jeta ėshtė e bukur pėr tė gjithė, mjafton tė vėshtrojmė zgjimin e rruazave tė bardha tė dritės nė agim.

Vjollca Tiku Pasku

 

Varroseni trupin tim dhe mos ndėrtoni asnjė monument pėr mua. M’i lini duart jashtė varrit, qė njerėzit tė kuptojnė se, ai qė fitoi botėn, vdiq duarthatė!

Leka i Madh

 

Ne nuk jemi nėn pushtetin e askujt qė nga ēasti kur jemi ēliruar nga frika e vdekjes.

Seneca

 

Jeta nuk ėshtė njė seri llambash simetrike, por njė aureolė drite, njė rreth gjysėm i tejdukshėm qė na mbėshtjell nga fillimi i ndėrgjegjes deri nė fund tė pavetėdijes.

Virginia Woolf

 

Njeriu heret a vonė do ta kuptojė se ėshtė kopshtar i shpirtit tė tij, udhėheqės i jetės sė tij.

James Allen

 

Njeriu qė guxon tė humbė njė orė tė kohės nuk e ka zbuluar vlerėn e jetės.

Charles Darwin

 

I denjė pėr jetė ėshtė vetėm ai qė niset pėr ēdo ditė nė betejė pėr tė.

Goethe

 

E tėrė jeta ėshtė njė eksperiment. Me shumė eksperimente e bėni mė tė mirė.

Ralph Waldo Emerson

 

Ēdo idiot mund tė pėrballet me njė krizė - kjo ėshtė pėr tė jetuar prej ditės nė ditė duke u konsumuar nga ju.

Anton Chekhov

 

Besoni se jeta ėshtė e vlershme pėr t’u jetuar dhe besimi juaj do tė ndihmojė tė krijojė fakte.

William James

 

Mos jetoni nė tė kaluarėn, mos ėndėrroni pėr tė ardhmen. Pėrqendrone mendjen nė momentin e tashėm.

Buddha

 

Mos shkoni poshtė e lartė duke thėnė se bota ju ka borxh. Bota s’ju ka borxh asgjė. Ajo ishte kėtu e para.

Mark Twain

 

Ēdo krijesė e gjallė ėshtė mė e mirė se e vdekur, njeriu, dreri, pisha, dhe ai qė e kupton kėtė drejtė mė pėrpara do ta ruaj jetėn se sa ta shkatėrroj atė.

Henry David Thoreau

 

Ēdo njeri vdes. Jo ēdo njeri me tė vėrtetė jeton.

William Wallace

 

Ēdo gjė ėshtė ilustruar, pėrpos se si tė jetohet.

Jean-Paul Sartre

 

Pėr fat tė mirė psikoanaliza nuk ėshtė e vetmja mėnyrė pėr t’i zgjidhur konfliktet e brendshme. Vetė jeta mbetet njė terapist shumė i efektshėm.

Karen Horney

 

Ai qė ka njė pse pėr tė jetuar nuk mund tė ketė pothuajse asnjė si.

Friedrich Nietzsche

 

Kėtu ėshtė nė provė pėr tė zbuluar nėse misioni juaj nė Tokė ka pėrfunduar: nė qoftė se jeni gjallė, atėherė nuk ka pėrfunduar.

Richard Bach

 

Dal nė mėngjes i shqyer mes njė dėshire pėr tė pėrmirėsuar botėn dhe njė dėshirė pėr tė shijuar botėn. Kjo e bėn tė vėshtirė pėr tė planifikuar ditėn.

E.B.White

 

Unė akoma zbuloj ēdo ditė ėshtė shumė e shkurtėr pėr tė gjitha mendimet qė dua t’i mendoj, tė gjitha pozitat qė dua t’i marrė, tė gjitha librat qė dua t’i lexoj, dhe tė gjithė miqtė qė dua t’i shoh.

John Burroughs

 

Kjo nuk ėshtė gjatėsia e jetės, por thellėsia e jetės.

Ralph Waldo Emerson

 

E tėra ajo rreth kualitetit tė jetės ėshtė tė gjendet baraspesha e lumtur nė mes punės, shokėve dhe familjes.

Philip Green

 

Jeta nuk ndalet tė jetė qesharake kur njerzit vdesin mė shumė se qė ndalet tė jetė serioze kur njerzit qeshin.

George Bernard Shaw

 

Jeta ka kuptim nėse shkėmbehet prej ditės nė ditė me diēka tjeter pėrveē se me vetveten.

Antoine de Saint-Exupery

 

Jeta ėshtė njė ėndėrr pėr tė urtin, njė lojė pėr budallanė, njė komedi pėr tė pasurin, tragjedi pėr tė varfėrin.

Sholom Aleichem

 

Jeta ėshtė njė seri e pėrplasjeve me tė ardhmen, por nuk ėshtė shuma e asaj qė ne kemi qenė, por ajo pėr tė cilėn ne jemi tė etur.

Jose Ortega Gasset

 

Gjysma e jetės veē ėshtė shpenzuar derisa ne ta kuptojmė se ēfarė ėshtė.

George Herbert

 

Jeta ėshtė si vallėzimi. Nėse kemi njė shtrat tė madh, shumė njerėz do tė vallėzojnė. Disa do tė zemėrohen kur ndryshon ritmi. Por jeta ndryshon gjatė gjithė kohės.           

Miguel Angel Ruiz

 

Jeta kurrė nuk ėshtė e lehtė pėr ata qė ėndėrrojnė.

Robert James Waller

 

Jeta duhet tė jetohet si lojė.

Platoni

 

Mund t’i jetoni tė gjitha ditėt e jetės suaj.

Jonathan Swift

 

Asnjėherė mos e detyrone veten nė heshtje. Asnjėherė mos e lejoni veten tė bėheni viktimė. Mos e pranoni pėrcaktimin e askujtė tė jetės suaj; definone ju vetė.

Harvey Fierstein

 

Nuk ekziston asnjė dėshmi nė favor tė idesė se jeta ėshtė serioze.

Brendan Gill

 

Jo jeta, por jeta e mirė, ėshtė ajo qė para se gjithash vlerėsohet.

Sokrati

 

Njerzit qė jetojnė thellėsisht nuk kanė frikė nga vdekja.

Anais Nin

 

Arti i tė jetuarit ėshtė mė shumė si mundje se vallėzim. 

Mark Aureli

 

Frika nga jeta ėshtė sėmundje e preferuar e shekullit tė 20.

William Lyon Phelps

 

Shpenzimi i madhė i jetės ėshtė pėr ta shpenzuar atė pėr diēka qė do ta vazhdojė atė.

William James

 

Qėllimi i jetės ėshtė njė jetė e qėllimtė.

Robert Byrne

 

Kėpucėt qė i pėrshtaten njė personi e lėndojnė tjetrin, nuk ekziston recetė pėr jetėn e cila i pėrshtatet tė gjitha rasteve.

Carl Jung

 

Kjo jetė ėshtė e vlerėshme pėr t’u jetuar, mund tė themi, pasi kjo ėshtė ajo qė kemi bėrė.

William James

 

Pėr tė jetuar ėshtė aq befasuese qė lė pak kohė pėr asgjė tjetėr.

Emily Dickinson

 

Shfrytėzone shėndetin tuaj, madje edhe deri nė pikėn e lodhjes sė tij. Kjo ėshtė ajo pėr tė cilėn ai ėshtė. Shpenzoni tė gjithė qė keni para se tė vdisni; nuk jetojnė mė gjatė se ju.

George Bernard Shaw

 

Ne nuk mund tė planifikojmė jetėn. E tėra ēfarė ne mund tė bėjmė ėshtė tė jem nė dispozicion tė saj.

Lauryn Hill

 

Ne kemi nevojė pėr t’i dhėnė njėri-tjetrit hapėsirė ​​tė rritet, tė jemi vetja jonė, ta ushtrojmė diversitetit tonė. Ne kemi nevojė pėr t’i dhėnė njėri-tjetrit hapėsirė ​​kėshtu qė ne mund sė bashku tė japim dhe tė marrim gjėra tė tilla tė bukura si idetė, sinqeritetin, dinjitetin, gėzimin, shėndetin, dhe shtimin.

Max de Pree

 

Kur tė dal para Zotit nė fund tė jetės sime, unė shpresoj se nuk do tė ketė asnjė grimė e vetme e mbetur talenti, dhe do tė mund t’i them: “Unė i shfrytėzova tė gjitha qė m’i dhuruat.”

Erma Bombeck

 

Kur tė kujtojmė tė gjithė ne jemi tė ēmendur, misteret zhduken dhe jeta mbetet e shpjeguar.

Mark Twain

 

Derisa ka jetė, ka shpresė.

Ciceroni

 

Kush do t’ju thotė qoftė njė ēast i lumtur i dashurisė ose kėnaqėsia e frymėmarrjes ose shetitja nė mėngjesin e zdritshėm dhe aroma e ajrit tė pastėr, se nuk ėshtė e vlefshme e gjithė vuajtja dhe pėrpjekja tė cilėn jeta e pėrfshinė.

Erich Fromm

 

Ju kurrė nuk do tė jeni tė lumtur nėse ju vazhdoni tė kėrkoni atė lumturi qė ėshtė e pėrbėrė. Ju kurrė nuk do tė jetoni nėse jeni nė kėrkim tė kuptimit tė jetės.

Albert Camus


Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .