Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Portal -

  


Inteligjenca

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Tė gjitha mendimet inteligjente janė menduar tashmė, ajo qė duhet ėshtė tė pėrpiqemi t’i kujtojmė ato pėrsėri.

[Johan Wolfgang von Goethe]

 

Pėr tė mbijetuar, ne duhet tė kemi ide, vizione dhe kurajė. Kėto gjėra rrallė prodhohen nga komitetet. Ēdo gjė me rėndėsi nė jetėn tonė morale dhe intelektuale fillon me individin, i cili pėrballet me mendjen dhe ndėrgjegjen e tij i vetėm nė njė dhomė.

[Arthur M. Schlesinger, Jr., historian amerikan]

 

Gjithė problemi me kėtė botė ėshtė se budallenjtė dhe fanatikėt gjithnjė janė tė sigurt pėr vetveten, ndėrsa tė menēurit janė plot dyshime.

[Bertrand Russell, filozof (1872-1970)]

 

Ka tre lloj inteligjence: inteligjenca njerėzore, inteligjenca shtazore dhe inteligjenca ushtarake.

[Aldous Huxley]

 

I zgjuar ėshtė ai qė kupton momentin se kur duhet tė largohet.

Winston Churchill

 

  Bėhu gjithmonė mė i menēur se sa njerėzit tė cilėt pajtohen me ty.

                                         Lena Horne (aktore amerikane 1917-2010)

 

  Intelektual ėshtė dikush i cili e vėshtron mendjen vetė.

                                                                       Albert Camus

 

Problemi me njerėzit inteligjentė ėshtė se ata nuk janė kurrė mjaftė inteligjentė qė tė mos thonė se janė mė inteligjentėt.

Boris Vian

 

  Mendja e zakonshme nuk ėshtė edhe aq e zakonshme.

                                                                               Voltaire

 

Ēdo gjeni i vėrtetė ėshtė i detyruar tė jetė naiv.

                                                         Friedrich Schiller

 

Unė jo vetėm qė e shfrytėzoj tėrė trurin tim qė kam, por edhe tė gjitha ato qė mund t’i huazoj.

                          Woodrow Wilson (President i SHBA 1856-1924)

 

Inteligjenca pa ambicie ėshtė njė zog pa krah.

                                               Salvadore Dali (Piktor 1904-1989)

 

Nuk ėshtė se unė jam aq i menēur, ėshtė vetėm se unė qėndroj me probleme mė gjatė.

Albert Einstein

 

Shpesh duart do ta zgjidhin njė mister tė cilin intelekti e ka luftuar me kot.

Carl Jung

 

Mendjet e vogėla janė tė shqetėsuara pėr tė pazakonshmen, mendjet e mėdha pėr tė zakonshmen.

Blaise Pascal (filozof francez 1623-1662)

 

Intelekti juaj mund tė jetė konfuz, por emocionet e juaja kurrė nuk do t’ju gėnjejnė.

Roger Ebert (kritik amerikan)


 

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .