Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Portal -

  


Imagjinata

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

A mund tė imagjinoni se ēfarė do tė bėja sikur t’i bėja krejt ēfarė mund?

Sun Tzu

 

I ēmenduri, dashnori, dhe poeti, tė gjitha nė imagjinatė janė kompakt.

William Shakespeare

 

Natyra nuk njeh pushim nė pėrparim dhe zhvillim, dhe e jep mallkimin e saj nė tė gjitha mosveprimet.

Johan Wolfgang von Goethe

 

Unė gjithmonė kam imagjinuar qė parajsa duhet tė jetė njė lloj i bibliotekės.

Luis Borges Jorge

 

Unė nuk mund ta imagjinoj njė Zot qė i shpėrblen dhe i ndėshkon objektet e krijimit tė tij dhe ėshtė vetėm njė reflektim i brishtėsisė sė njeriut.

Albert Einstein

 

I pikturoj objektet siē i kam imagjinuar, e jo siē i kam parė ato.

 Pablo Picasso

 

  Unė pashė engjėllin nė mermer tė gdhendur derisa nuk vendosa ta ēliroj atė.

 Michelangelo

 

Imagjinata ėshtė zė i guximshėm. Nėse ka ndonjė gjė hyjnor  pėr Zotin ėshtė se. Ai guxoi tė imagjinoj ēdo gjė.

Henry Miller

 

Imagjinoni pėr veten tuaj njė karakter, njė model personaliteti, tė cilin shembull ju jeni pėrcaktuar pėr ta ndjekur, si nė jetėn privat ashtu edhe atė publike.

Epictetus

 

Disa tregime janė tė vėrteta qė nuk kanė ndodhur kurrė.

Elie Wiesel

 

Ka njė kufi pėr pasionet e njerėzve kur ata veprojnė nga ndjenjat, por aspak kur ata janė nėn ndikimin e imagjinatės.

 Edmund Burke

 

Ata janė zbulues tė sėmundjes qė mendojnė se nuk ka tokė, ata nuk mund tė shohin asgjė tjetėr pėrveē detit.

 Francis Bacon

 

Mendoni nė tė majtė mendoni nė tė djathtė dhe mendoni ulėt dhe mendoni lartė. Oh, mendimet qė mund t’i imagjinoni vetėm nėse provoni!

Dr. Seuss  

 

Ata qė ėndėrrojnė ditėn janė tė vetėdijshėm gjėrave qė iu ikin atyre qė ėndėrrojnė vetėm natėn.

Edgar Allan Poe

 

          Ju nuk mund tė vareni nga sytė tuaj kur imagjinata juaj ėshtė jasht fokusit.

Mark Twain

 

Ju duhet imagjinatė nė mėnyrė qė tė imagjinoni njė tė ardhme qė nuk ekziston.

Azar Nafisi


Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .