Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Portal -

  


Frymėzimi

Red: Valdet Fetahu

 

Njė laps dhe njė ėndėrr mund ta ēoni ēdokund.

Joyce A. Myers

 

Komplimenti ėshtė diēka si puthje pėrmes vellos.

Victor Hugo

 

Ndrysho mendimet tuaja dhe ndryshon botėn tėnde.

Norman Vincent Peale

 

Retė vijnė rrjedhshėm nė jetėn time, nuk bartin mė as shi e as nuk shoqėrojnė stuhi, por shtojnė ngjyrė nė qiellin tim tė muzguar.

Rabindranath Tagore

 

Ēdo vepėr bamirėse ėshtė hap guri drejtė parajsės.

Henry Ward Beecher

 

Vendosne zemrėn, mendjen dhe shpirtin tuaj nė veprimet tuaja mė tė vogėla. Ky ėshtė sekreti i suksesit.

Swami Sivananda

 

Ēdo moment dhe ēdo ngjarje nė jetėn e ēdo njeriu nė tokė mbjellė diēka nė shpirtin e tij.

Thomas Merton

 

Besimi ėshtė dashuri qė merr formėn e aspiratės.

William Ellery Channing

 

Jep dritė dhe njerzit do ta gjejnė rrugėn.

Ella Baker

 

Zoti fle nė minerale, zgjohet nė bimė, ecėn nė kafshė, dhe mendon nė njeriun.

Arthur Young

 

Shpresa tė mėdha bėjnė njerėzit e mėdhenj.

Thomas Fuller

 

Lumturia nuk ėshtė diēka qė ju ta shtyni pėr tė ardhmen; ajo ėshtė diēka qė ju ta projektoni pėr tė tashmen.

Jim Rohn

 

Lumturia nuk banon nė prona e as nė ar, lumturia banon nė shpirt.

Demokriti

 

E vėrteta ėshtė nė marshim dhe asgjė nuk do ta ndal atė.

Emile Zola

 

Shėndeti ėshtė posedimi mė i madh. Kėnaqėsia ėshtė thesari mė i madh. Besimi nė vetvete ėshtė miku mė i madh. Jo-uni ėshtė gėzimi mė i madh.

Lao Ce  

 

Shpresa ėshtė njė ėndėrr e zgjuar.

Aristoteli  

 

Shpresa ėshtė njė elegancė e jashtėzakonshme shpirtėrore tė cilėn Perėndia na jep pėr tė kontrolluar frikėn tonė, e jo pėr ta pėrjashtuar atė.

Vincent McNabb Read  

 

Idetė i japin formė rrjedhės sė historisė.

John Maynard Keynes  

 

  Nė njė mėnyrė tė butė, ju mund ta shkundni botėn.

Mohandas Gandhi  

 

Ka dy mėnyra pėr ta shpėrndar ditėn: me qenė qiri apo pasqyrė qė reflekton atė.

Edith Wharton

 

Mendo me tėrė trupin tėnd.

Taisen Deshimaru  

 

Me vetė-disiplinė ēdo gjė ėshtė mė e mundur.

Theodore Roosevelt  

 

Ju e ndryshoni jetėn tuaj duke ndryshuar zemrėn tuaj.

Max Lucado   

 

Rrethanat tuaja tė tanishme nuk pėrcaktojnė se ku ju mund tė shkoni, ata vetėm pėrcaktojė se ku ju filloni.

Nido Qubein

 

Gjykoni ēdo ditė jo nga tė korrat qė korrni, por nga fara qė keni mbjellur.

Robert Louis Stevenson  

 

Se qka e ardhmja e planifikuar e universit i ka dhėnė shpirtit tė njeriut unė nuk mund tė di, unė nuk mund tė dėshmoj. Por kam zbuluar se i tėrė rregulli i Natyrės konfirmon bindjen time se, nėse ajo nuk ėshtė si shpresat dhe endrrat tona mė fisnike, ajo do t’i kapėrcej ato.

Henry Norris Russell  

 

Dashuria dhe dėshira janė krahė tė shpirtit pėr veprat e mėdha.

Johann Wolfgang von Goethe  

 

Njeriu kurrė nuk bėri ndonjė material aq elastik si shpirti i njeriut. 

Bern Williams  

 

Njeriu duhet tė jetojė dhe tė krijojė. Jetė pėr njė pikė loti.

Albert Camus

 

M’i trego duart tuaja. A kanė ato tė ēara nga dhėnja? M’i trego kėmbėt tuaja. a janė tė lėnduara nė shėrbim? Ma trego zemrėn tėnde. A ke lėnė njė vend pėr dashurinė hyjnore?

Fulton J. Sheen 

 

Lotėt shpesh janė teleskop me tė cilin njerėzit shikojnė larg nė qiell.

Henry Ward Beecher

 

Fakti qė unė mund tė mbjell njė farė dhe tė bėhet lule, pak ndarje tė diturisė dhe tė bėhet buzėqeshje pėr tjetrin dhe tė pranoj njė buzėqeshje nė kthim, janė pėr mua ushtrime tė vazhdueshme shpirtėrore.

Leo Buscaglia  

 

Shkėlqimi i njė mendimi tė ngrohtė pėr mua vlen mė shumė se paraja.

Thomas Jefferson  

 

Forca e imagjinatės na bėnė tė pakufishėm.

John Muir  

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .