Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Fėmijėt

Portal


Ctf

 

Dashuria e fėmijės ėshtė mė e madhe se hapėsira qiellore dhe mė thellė se oqeani.

[rm laēi] 

 

    Fėmia dhe dashuria e nėnės janė kėshtjellė e pathyeshme.

[rm laēi] 

 

 

Po tė mos qanė fėmia, nėna s'i jep gji.

[Shqiptare] (Postoi: Amet Saidi, Bolzano, Tyrol)

 

Mė i lumtur nga tė gjithė do tė jetė ai popull, i cili mė mirė se ēdo gjė tjetėr do tė mėsoj fėmijėt e vet, do tė dijė tė pasuroj mendimin dhe t'u japė drejtimin e ndjenjave tė tyre.

[Bedri Dedja] (Shkrimtar Shqiptarė, 1930-2004)

 

Nė daē lyp,
Nė daē lep,
Po s'punove
Kush s'tė jep!

[Bedri Dedja] (Shkrimtar Shqiptarė, 1930-2004) nga "Hutini dhe laraska"

 

Poqese nuk mund tė ju japish femijėve tu gjėrat mė tė mira nė botė, jepju mė tė mirėn nga vetja yte.

[H.Jackson Brown] (Autor amerikan)

 

Duke e dashur fėmijėn nuk mund ta dėmtojmė.

 

[Helen Fielding] (Gazetare dhe romanciere angleze, 1958-)

 

Gabimi i madh i edukatorėve qėndron nė atė se nuk ju kujtohet asnjėherė tė kenė qenė edhe vet fėmijė.

[Jacques de Lacretelle] (Shkrimtar francez, 1888-1985)

 

Edukimi nuk pėrbėhet nga e majmja, por nga e tė dhėnit urtķ.

[Michel Tardy] (Socilolg francez, 1927-)


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

 
Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Dituria
Drejtėsia
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara
 

 

 

 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .