Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Edukata

Portal


Ctf

 

Liria nuk ėshtė mundėsi pėr tė realizuar tekat tona; ajo ėshtė mundėsi pėr tė marrė pjesė nė definimin e detyrimeve qė do tė na imponohen tė gjithėve.

[Albert Jacquard]

 

Populli qė i merr fėmijėt e vet pėr dore, ėshtė popull qė do tė jetoj gjatėkohė.

[Alain Gilot] 

 

Gomari s'njeh moshė.

[Filolet] 

 

Lopa e mirė nuk qitet n'pazar.

[Shqiptare]

 

Po tė mos ishte padrejtėsia, drejtėsisė as qė do t'ia dinjim emrin.

[Herakliti] (filozof grek, -576-480)

 

E dashkeni lirinė? Ajo jeton ndėr fusha.

[Andreas Bello] (poet venecuelas i lindur nė Caracas, 1781-1865)

 

Pastėrtia (shpirtėrore): fjalė e lashtė tė cilėn duhet kėrkuar nė fjalor.

[Etienne Rey] 

 

Pėrsosmėria individuale, sa qė tė jetė e shquar, ėshtė tmerrėsisht e zymtė.

[Irina Brook] (sqenariste e lindur nė Paris mė 1962)

 

Mohimi i gabimit ėshtė gabim i dyfishtė!

[Donna] (postim)

 

I denjė pėr jetė ėshtė vetėm ai qė niset pėr ēdo ditė nė betejė pėr tė.

[Goethe] (shkrimtar gjerman, 1779-1832)

 

Qyqani tė pėrqesh pas shpine.

[Shqiptare]

 

Kush han vet furet vet.

[Proverbė arabe]

 

Kur nuk din se nga je duke shkuar, shih nga je duke ardhur.

[Kameruneze]

 

Njeriu ėshtė qenie e vetėdishme, po njerėzit a janė?

[Raymond Aron] (Sociolog francez, 1905 - 1983)

 

Barikadat i kan vetėm dy anė.

[Elsa Triolet]  (romanciere franceze me origjine ruse, 1896-1970)

 

Kush don tė bėj njė punė ia gjen mundėsinė. Kush nuk don tė punoj, ia gjen arsyen.

[Saudite] 

 

Faktet flasin vet.

[Ploti] (Poet latin, -254-184)


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

 
Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Dituria
Drejtėsia
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara
 

 

 

 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .