Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

1

2

3

4

Dashuria (pj. e III)

Pėrgatiti: Valdet Fetahu


Ctf

Dėgjimi ėshtė njė qėndrim i zemrės, njė dėshirė e vėrtetė pėr tė qenė me njė tjetėr tė cilėt tė dy joshen dhe tė shėrohen.

J. Isham

 

Duke qenė thellėsisht tė dashur nga dikush ju jep forcė, duke dashur dikė thellėsisht ju jep kurajo.

Lao Ce

 

Meqenėse dashuria rritet brenda jush, nė kėtė mėnyrė bukuria rritet. Pėr kėtė arsye dashuria ėshtė bukuri e shpirtit.

Shėn. Augustini

 

Mungesa e mpreh dashurinė, prezenca e forcon atė.

Thomas Fuller

 

Parajsė ėshtė gjithmonė aty ku banon dashuria.

Jean Paul F. Richter

 

Dashuria e vėrtetė ėshtė e pėrjetshme, e pakufishme, dhe gjithmonė e pėlqyer. Ėshtė e barabart dhe e pastėr, pa dhunė tė shprehur: vėrehet me flokė tė bardha dhe gjithmonė e re nė zemėr.

Honore de Balzac

 

Tė gjithė ne jemi tė lindur pėr dashuri… ky ėshtė parim i ekzistencės dhe ky ėshtė vetė pėrfundimi.

Benjamin Disraeli

 

Dashuria ėshtė ēelės kopil qė hap dyerėt e lumturisė.

Oliver Wendell Holmes

 

Dashuria nuk e bėnė botėn tė rrotullohet, dashuri ėshtė ēfarė e bėnė udhėtimin tė vlefshėm.

Elizabeth Browning

 

Nėse unė e di se ēfarė ėshtė dashuria, kjo ėshtė shkaku yt.

Herman Hesse

 

Sa e shishme ėshtė puthja fituese nė fillim tė dashurisė.

Thomas Campbell

 

Njė fjalė na ēliron nga e tėrė pesha dhe dhimbja e jetės. Ajo fjalė ėshtė Dashuria.

Sofokliu

 

Dashuria ėshtė dėshirė e papėrėmbajtur pėr ta pėrmbajtur tė dėshiruarėn.

Mark Twain

 

Nuk ka ilaē pėr dashurinė, por pėr mė shumė dashuri.

Henry David Thoreau

 

Po tė kisha njė lule ēdo herė do tė kisha menduar pėr ty, do tė kisha mund tė ecja pėrgjithmonė nė kopshtin tim.

Alfred Lord Tennyson

 

Tė gjitha dashuritė janė tė ėmbėla, jepen apo kthehen,

Percy Bysshe Shelley 

 

Njė ditė, pasi tė kem kaluar erėrat, valėt, baticėn dhe gravitetin, ne do ta konsiderojmė energjinė e dashurisė si Zot. Atėherė, pėr tė dytėn herė nė historinė e civilizimit, njeriu do ta zbulojė zjarrin.”

Pierre Teilhard de Chardin

 

Lumturia duhet tė kultivohet. Ajo ėshtė si karakteri. Ajo nuk ėshtė diēka e sigurtė qė tė lihet pėr njė moment, pėrndryshe ajo do tė shndėrrohet nė barnoja.

Elizabeth Stuart Phelps

 

Pėr ta parė Botėn nė njė Kokėrr Rėre dhe Parajsėn nė njė Lule tė Egėr, mbane Pafundėsinė nė pėllėmbė tė dorės dhe Pėrjetėsinė pėr njė orė.

William Blake

 

Shtone forcėn, kurajon, dhe besimin pėr ēdo pėrvojė pė tė cilėn keni ndaluar realisht tė shikoni frikėn nė fytyrė. Ju duhet tė bėni gjėra pėr tė cilat mendoni se nuk mund t’i bėni.

Eleanor Roosevelt 

 

Pėr njė qenie njerėzore pėr tė dashtė dikė tjetėr, kjo ėshtė ndoshta njė nga detyrat tona mė tė vėshtira, ultimative, testi i fundit dhe dėshmi, veprim pėr tė cilėn tė gjitha veprimet tjera janė vetėm pėrgatitje.

Rainer Maria Rilke

 

Le tė dashurohemi, pse tė mos dashurohemi? Zemrat tona janė tė bėra nga kjo. Le t’i japim shans. Pse tė kemi frikė nga kjo?

Ted Koehler

 

Seksi ėshtė njė nga nėntė arsyet e reinkarnimit ... Tetė tė tjera janė tė parėndėsishme.

Henry Miller

 

Romanca ėshtė njė magji e cila e shndėrron pluhurin e jetės sė pėrditėshme nė njė mjegullnajė tė artė.

Amanda Cross

 

Dashuria nuk rri atje si njė gurė, ajo duhet tė bėhet, si buka; duke u ndreq gjithė kohėn, bėnė tė reja.

Ursula K. LeGuin

 

Pėrtej idesė e tė mirės dhe tė keqes, ėshtė njė fushė. Unė do t’ju takoj atje. Kur shpirti juaj tė jetė shtrirė nė bar, bota ėshtė shumė e marrė tė flas pėr kėtė. Idetė, gjuhtė, madje edhe shprehjet njėra me tjetrėn nuk do tė krijojnė kurrfarė kuptimi.

Rumi

 

Ata qe e kuptojnė urtėsinė e vėrtetė, tė mahnitur me kėtė vetėdije tė qartė, mė shohin mua si origjin e universit, tė pavdekshėm. Tė gjitha fjalėt e tyre dhe tė gjitha veprimet e tyre janė tė nxjerra nga thellėsia e adhurimit; tė mbajtur nė pėrqafimin tim, ata mė njohin si njė grua qė e di dashurinė e saj.

Bhagavad Gita

 

Burrat janė pranuar nė parajsė, jo se i kanė frenuar  dhe sunduar epshet e tyre, apo nuk kanė pasur epshe, por pėr shkak se ata kanė kultivuar kuptueshmerinė e tyre.

William Blake

 

Jeta ėshtė ose njė aventurė e guximshme ose asgjė. Siguria ėshtė kryesisht njė bestytni. Ajo nuk ekziston nė natyrė.

Helen Keller

 

Ai qė pėrkulet pėr veten e tij me njė lėvizje tė gėzuar krahėsh jeten e shkatėrron, por ai qė puthė gėzimin kur fluturon, jeton nė agimin e pėrjetėsisė.

William Blake

 

Kur njė derė e lumturisė mbyllet, njė tjetėr hapet, por shpesh shohim kaq shumė dyer tė mbyllura sa qė ne nuk e shohim atė qė ėshtė e hapur pėr ne.

Helen Keller

 

Doja njė fund tė pėrsosur. Tani unė kam mėsuar, rrugėn e vėshtirė, se disa poezi nuk kanė rimė, dhe disa tregime nuk kanė njė fillim tė qartė, mes, dhe do tė pėrfundojnė. Jeta ka tė bėjė me mos diturni, pasi tė ndryshojė, duke shijuar moment dhe duke e bėrė mė tė mirė nė atė moment pa e ditur se ēfarė do tė ndodhė mė pas.

Gilda Radner

 

Dashuria e momentit, dhe energjia e kėtij momenti do tė shpėrndahet pėrtej tė gjitha kufijve

Sister Corita Kent

 

Kur njė derė e lumturisė mbyllet, njė tjetėr hapet, por shpesh shohim kaq shumė dyer tė mbyllura sa qė ne nuk e shohim atė qė ėshtė e hapur pėr ne.

Helen Keller

 

Doja njė fund tė pėrsosur. Tani unė kam mėsuar, rrugėn e vėshtirė, se disa poezi nuk kanė rimė, dhe disa tregime nuk kanė njė fillim tė qartė, mes, dhe do tė pėrfundojnė. Jeta ka tė bėjė me mos diturni, pasi tė ndryshojė, duke shijuar moment dhe duke e bėrė mė tė mirė nė atė moment pa e ditur se ēfarė do tė ndodhė mė pas.

Gilda Radner

 

Ndryshimi nga mendja nė zemėr,
Nga mendimi nė ndjenja,
Nga logjika nė dashuri.

OSHO

 

Nese seksi ėshtė fenomen aq natyror, si vijnė aq shumė libra se si tė bėhet ai.

Bette Midler

 

Me mija puthje kemi shkėmbyer nė rrugėtimin tonė, secila mė e freskėt se e para, dhe me e fuqishme se e fundit.

Pala Copeland

 

Dashuria ėshtė ėmblemė e pėrjetėsisė, kjo ngaterron tė gjitha idetė mbi kohėn; zhdukė gjitha kujtimet e fillimit, tė gjitha frikat e njė fundi.

Madame de Stael

 

Ėshtė njė mėnyrė e tė frymuarit qė ėshtė i turpshėm dhe i ngushtė. Dhe ėshtė njė tjetėr mėnyrė: frymimi me dashuri qė zgjatė deri nė pafundėsi.

Rumi

 

Pjesa mė e madhe e lumturisė dhe vuajtjes sonė varet nga disponimi ynė dhe jo nga rrethanat tona.

Martha Washington

  

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

 
Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Dituria
Drejtėsia
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara
 

 

 

 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .