Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal - Dashuria II-

1

2

3

4

 

Dashuria (pj. e II)
 


Pėrgatiti: Valdet Fetahu

 

 

Zemra shef para syrit.

[Arabe]

 

Grushti i kundėrshtarit t'i thenė dhėmbet, ai i dashurisė ta then zemrėn.

[R-m Laēi]

 

Dashuria ėshtė mendim i zemrės.


[r-m laēi]

 

Ajo ēka i japim dashurisė, s'ėshtė kurrė e humbur

[Marceline Desbordes-Valmore]

 

Kur ka vend nė zemėr, ka vend edhe nė shtėpi.

[Daneze]

 

Mos mė thoni se dashuria ka lind para dashurisė pėr vetveten!

[R-m Laēi]

 

Dashuria nuk ėshtė pasion, ajo ėshtė sėmundje.


[Marcel Pagnol]

 

Kujtimet e shpalosura janė si era, tė tjerat janė tė varrosura nė zemėr.


[rml]

 

Dashuria nuk ėshtė vėtemse njė ndjenjė, ajo ėshtė poashtu edhe art. 


[Honoré de Blazac] (Shkrimtar francez)

 

Nė qendėr tė jo-dhunės qėndron parimi i dashurisė.

[Martin Luter King]

 

"Ku mbretėron dashuria, nuk ka vullnet pėr forcėn; dhe ku ėshtė vullneti i madh pėr forcėn, dashuria mungon. Njėra gjithmonė ėshtė nėn hijėn e tjetrės."

[Carl Jung ]

 

Kufiri i dashurisė ėshtė: tė duash pa kufi

[Postim: yess33]

 

"Thuhet se dashuria nuk njeh kufij, mu atėherė kufijt janė mė tė rėndėsishmit!"

[Postim: Besi]

 

"Nė dashuri heshtja vlen shumė mė tepėr sesa njė fjalim dhe nė shumė raste ka njė elokuencė mė depėrtuese se fjalėt mė tė bukura."

[Blaise Pascal] (filozof dhe matematikan francez, 1623-1662)

 

"Dashuria pėrmledh nė vetvete tė gjitha cilėsit fisnike njerėzore. Dashuria ėshtė i vetmi pasion qė nuk njeh as tė kaluar, as tė ardhme."

[Balzac](shkrimtar francez, 1799-1850)

 

"Dashuria kėrkon trendafilat, xhelozia gjembat." 

[Gruziane]

 

"Dashuria fillon nga sytė." 

[Anonime]

 

"Dashuria ėshtė njė torture e ėmbėl,njė vuajtje me bukuri verbuese, tėrheqje e
marrė dhe neveritje e ēmendur."

[Jean de La Bruyčre](moralist francez, 1645-1696)

 

"Dashuria pa miqėsinė, pa shoqėrinė, pa inetresat e pėrbashkėta ėshtė e cekėt"

[A.N. Ostrovski](dramaturg rus, 1826-1886)

 

"Ē'do pengesė pėr dashurinė vetėm sa e forcon ate."

[D. Pisarev](shkrimtar rus, 1840-1868)

 

"Dashuria do ta gjejė rrugėn edhe aty ku ujqėrit kanė frikė tė gjuajnė".

[Bajron](1788-1824)

 

Ē'ėshtė miqėsia? Dy trupa dhe njė shpirt."

[J.K]

 

Mė sė keqi tė mbrojtur nga vuajtja jemi kurr dashurojmė. 

[Sigmund Freud](mjek, psikoanalist austriak, 1856-1939)

 

"Mėria duhet tė  mundet me dashuri dhe bujari."

[Spinoza]

 

Edhepse trėndafili ėshtė simbol i dashurisė sė vėrtetė, ai dallon shum nga ajo qė simbolizon pasiqė  ai vyshket dhe nuk vuajmė pėr tė.

[Filolet]

 

Duaj!, do tė duan.

[Filolet]

 

Dashuria ndaj trėndafilit ėshtė robėri ndaj therrave tė saj.

[Laureta Miftari]

 

Zemrės qė psheritinė, i mungon ajo qė dėshiron.

[Blaise de Montluc] (Shkrimtar klasik francez, 1502-1577)

 

Shiqo me zemėr.

[Ronnie Milsap] (kėngėtar amerikan, 1944)

 

Psherėtima e parė e dashurisė ėshtė e fundit e urtėsisė.

[Antoine Bret] (Klasik francez 1717-1792)

 

Dashuria ndaj fėmisė ėshtė mė e pastėr se ēdo gjė.

[Björk] (Kėngėtare islandeze (1965)

 

Dashuria nuk blehet.

[Anonime]

 

Kush s'ėshtė i dashuruar, s'ėshtė njeri.

[Iraniane] 

 

Miqėsia, dashuria, femra dhe lulja duan pėrkudesje, pėrndryshe veniten.

[Filolet]

 

Vuajmė se e dijmė ē'duam, e duam pikėrisht ata pėr tė cilėt vuajmė.

[Dana] (postim)

 

Tė mos dashurosh ėshtė mėkat, por tė jetosh me at qė se don, ėshtė e barabartė me vdekje...

[Haxhi Haxhia] (postim)

 

Vetėm zemrat e dashuruara ndjejnė kėndjet e njėra tjetrės.

[Filolet]

 


 

 
 

 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .