Ballina / Konkurs / Laureatėt / FILOLET 2012 - Linditė Ramushu: Bri i rilindjes


Bri i rilindjes 

Linditė Ramushii
Poezi e publikuar nė Filolet gjatė vitit 2012
Poezia ėshtė fituese i ēmimit vjetor FILOLET 2012

       Bri i rilindjes

Le tė bėhem bri i dhimbjes tėnde tė rilindjes
Edhe peshėn do ta mbaj nė kurrizin me fije tė sheshta
Tė tė rrjedh gjaku si verė e vluar nė zjarr vullkani
Atė vend do ta njomė hukama e psherėtimės nė zjarrė.

Ec po deshe dhe mbi plagėn time
S'je mė i rėndė se malli i dy stinėve tė rrahura me erėn
Gjersa ti ec
bri i rilindjes tėnde jam.

Mund tė tė tremb tufan i thatė
Tė ta marr nė gjoks ushtimen e zemrės
Aty ndėr tokėn e kulluar me ujė ku njomė buzėt
Do tė jem bri i dhimbjes sė rilindjes.

Ti ec
Gjersa unė do tė bėhem bri i rilindjes
Rilindjės sė jetės tėnde.


 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .