Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Portal

 

   

 Alfred de Musset (1810-1857)

 
Shkruan:
Redaksional
 
 

 

 

Musset, lindi nė Paris mė 1810 nė njė familje tė pasur dhe tė kultivuar.

Duke filluar nga 1828 frekuanton *Cenacle-n romantik tė Charles Nodier (1780-1844), pra pas studimeve sė pari, tė drejtėsisė e mėtej tė mjekėsisė por qė kurrė nuk i kreu.

Mė dhetor tė 1830 pėsoi me komedinė e parė nė prozė « Nata venedikase ». Nga kėtu, fillon tė shkruaj « teatėr pėr fotele », do tė thot, drama tė thurrura pėr lexim e jo pėr paraqitje nė sqenė.

Mė 1833 takon shkrimtaren George Sand (1804-1876), emri i vėrtetė: Amantine Aurore Lucile Dupin) me tė cilėn qėndron nė Itali. Ndėrpresin bashkėjetesėn pėr gjithėmonė mė 1835.

Musset punoi nė bibliotekėn  e ministrisė pėr arsimim publik dhe mė 1852 u zgjodh nė Akademinė franceze.

Vdiq nė Paris mė 1857.

 

Veprat kryesore

Drama  
1830 Nata venedikase (pjesė njė aktėshe)
1833 Tekat (kapriēot) e Mariannė-s } Spektakėl nė fotelė
1834 Fantasio
1834 Lorenzaccio
1834 Ska shaka me dashurinė
Poezi  
1829 Tregime ngas Spagne dhe Italia
1833 Rolla
1835 → 1837 Netėt (katėr poema)
Roman autobiografik  
1836 Rrėfimet e fėmisė sė shekullit


 

 

 


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .