Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Sh. Bashkėkohorė  

   

Prof. Dr. Isak Shema
 
 
Redaksional

 

 

Prof. Dr. Isak SHEMA

Ėshtė i lindur mė 10.02.1940 nė Beguncė, 

Komuna e Vitisė, Republika e Kosovės.  

Adresa: Rruga “ Ferat Draga”, nr. 29, 10 000,

Prishtinė, Kosovė

Tel& Fax : ++   381 38 229 420

Mobil:       ++  377  44 145 888                     

E-mail: i_shema@yahoo.com  

 http://www.facebook.com/Prof.Dr.IsakSHEMA


Prof. Dr. Isak Shema

Profesor i rregullt i Universitetit ILIRIA

Ėshtė doktor i shkencave filologjike i Universitetit tė Prishtinės               

Veprat e botuara:

Aspekte tė letėrsisė, “Rilindja”, Prishtinė, 1985;   

Vrojtime letrare dhe artistike, “Rilindja”, Prishtinė,1995;

Vlerėsime tė letėrsisė shqiptare, “Rilindja”, Prishtinė,1996;

Procedime letrare,” Rilindja”, Prishtinė, 1999;

Ēėshtje tė arsimit kombėtar shqiptar, “Libri Shkollor”, Prishtinė,2000;

Josip Rela- jeta dhe vepra, “Dukagjini”, Pejė, 2002.

Metodologji dhe teknikė e punės shkencore (Dispensė),  2004.

Letėrsia shqiptare e shekullit XX, “Rozafa”, Prishtinė, 2005

Ismail Kadare fitues i Ēmimit The Man Booker International Prize 2005, “Onufri”, Tiranė, 2006 

Studime letrare, Prishtinė, 2008 

Shkrimi akademik, Dorėshkrim, 2012

Studime dhe vėshtrime kritike letrare, Dorėshkrim, 2013

 

BIBLIOGRAFI: 

Bibliografi e kritikės letrare shqiptare 1944-1974, (Bashkautor Ibrahim Rugova), Instituti Albanologjik

i Prishtinės, Prishtinė, 1976.  Ribotoi Enti i Teksteve dhe i Mjeteve Mėsimore i Kosovės, Prishtinė, 1997;

Bibliografitė e letėrsisė dhe tė kritikės letrare shqiptare, nė “Procedime letrare, Prishtinė 1999

 

Tekste shkollore:

Lexim letrar I, (Bashkautor Latif Berisha), ETMM i Kosovės, Prish-tinė, 1977;  

Lexim letrar II, (Bashkautor Latif Berisha), ETMM i Kosovės, Prish-tinė, 1979;

 

Pėrgatitja e botimeve:

Hasan Mekuli: Romani shqiptar, “Libri shkollor”, Prishtinė, 2000 (Librin e kanė pėrgatitur:

Vehap Shita, Isak Shema).

Latif Berisha: Vepra, Fakulteti i Filologjisė, Prishtinė, 2002 (Librin e kanė pėrgatitur:

Isak Shema, Nuhi Rexhepi dhe Sali Bashota

 

 Grup autorėsh: Universiteti  dhe shoqėria bashkėkohore, Prishtinė, 2003

 

BOOKS

Literary Aspects ,  Rilindja, Prishtinė, 1985;  

Literary and artistic surveys, Rilindja, Prishtinė,1995;

Surveys of the Albanian Literature, Rilindja, Prishtinė,1996;

Literature proceedings, Rilindja, Prishtinė, 1999;

Albanian national education issues, Libri Shkollor, Prishtinė,2000;

Josip Rela- The life and work, Dukagjini, Pejė, 2002.

The methodology and technique of the scientific work (Dispensė),  2004.

Albanian Literature of the  XX-th century, Prishtinė, 2005

Ismail Kadare winner of the Man Booker International Prize 2005, “Onufri”, Tiranė, 2006

Literature studies,  Prishtinė 2008

Shkrimi akademik, Dorėshkrim, 2012

Studime dhe vėshtrime kritike letrare, Dorėshkrim, 2013

 

BibliograPHY  

 The bibliography of the Albanian literary criticism 1944-1974, (Bashkėautor Ibrahim Rugova),
Instituti Albanologjik i Prishtinės, Prishtinė,1976.  Ribotoi Enti i Teksteve dhe i Mjeteve Mėsimore i Kosovės, Prishtinė, 1997;

The bibliography of the Albanian literary criticism, in “Procedime letrare, Prishtinė 1999

School BOOKS

Literary reading I, (Bashkautor Latif Berisha), ETMM i Kosovės, Prishtinė, 1977; 

Literary reading II, (Bashkautor Latif Berisha), ETMM i Kosovės, Prishtinė, 1979;

 

 

PUNIMET SHKENCORE NĖ KONGRESE, KONFERENCA DHE NĖ SEMINARE SHKENCORE NDĖRKOMBĖTARE

Konferenca e 7-tė Ndėrkombėtare e Institutit tė Sociologjisė
“Identiteti, imazhi dhe kohezioni social nė kohėn tonė tė ndėrvarėsisė”,Vlorė –Shqipėri, 26-27 nėntor 2012, Nė 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė.                                                                              
International Conference:"Identity, Image & Social Cohesion in the time of Integrations and Globalization” 

Kumtesa:“Vlora dhe identiteti kombėtar nė poezinė e Fatos Arapit dhe tė Ali Podrimjes

Konferenca shkencore e organizuar nga Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe e Teknologjisėė e Kosovė dhe Komuna e Vitisė- Drejtoria e Arsimit. Tema: ARSIMI SHQIPTAR  NĖ NJĖQINDVJETORIN E PAVARĖSISĖ SĖ SHQIPĖRISĖ, Viti,  mė 23 nėntor 2012

Kumtesa: “Arsimi shqiptar nė njėqindvjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė’           

Takimi i Shtatė vjetor ndėrkombėtar i Institutit Alb-Shkenca ,Shkup, 29 - 31 gusht 2012      Kumtesa: “Periodizimi i studimeve letrare shqiptare”                                      

Seminari XXXI Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, Prishtinė,Prishtinė,13-25.08.2012

Kumtesa (Nė kuadėr tė Tryezės sė Seminarit kushtuar 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė): Poezi pėr Isa Boletinin

Seminari XXX Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, Prishtinė,13- 25 .08. 2011                                                                                                          Kumtesa: Proza e Ramadan Rexhepit

Seminari XXIX Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare, Prishtinė, 16-27.08.2010

Kumtesa: Versionet e poezisė sė Ismail Kadaresė

 

X CONGRČS INTERNATIONAL D`ÉTUDES SUD-EST EUROPÉENES Paris 24-26 shtator 2009

 Nė kuadėr tė temės bosht « L’homme et son environnement dans le Sud-est européen (les populations, les moyens de travail, la production, les moyens de communication).Paris, 25 shtator 2009

FAIK KONICA - PERSONNALITÉ ILLUSTRE DE LA CULTURE ALBANAISE ET EUROPÉENE

Faik Konica, a distinguished personality in Albanian and European culture

-       IX CONGRČS INTERNATIONAL D`ÉTUDES SUD-EST EUROPÉENES

Tiranė, 30 gusht- 3 shtator 2004

Titulli i punimit shkencor:

LES MOUVEMENTS LITTÉRAIRES DANS LA LITTÉRATURE ALBANAISE DU XXe SIČCLE

LĖVIZJET LETRARE NĖ LETĖRSINĖ SHQIPTARE TĖ SHEKULLIT XX

-       SEMINARI XXII NDĖRKOMBĖTAR PĖR GJUHĖN, LETĖRSINĖ DHE KULTURĖN SHQIPTARE

THE XXIII INTERNATIONAL SEMINAR FOR ALBANIAN LANGUAGE, LITERATURE AND CULTURE

Prishtinė, 16.VIII-27.VIII 2004

Titulli i punimit shkencor:

SHEKUJT LETRARĖ TĖ LETĖRSISĖ SHQIPTARE

/ Nė Seminarin Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare kam marrė pjesė me ligjėrata, referime shkencore ose me kumtesa nė sesionet shkencore nė tė gjitha seminaret (23) e organizuar nė Prishtinė dhe nė Tiranė qė nga viti 1974 dhe deri mė 2004/

-       SEMINARI SHKENCOR

I ORGANIZUAR NGA UNIVERSITETI I TIRANĖS (DEPARTAMENTI I LETĖRSISĖ I FAKULTETIT TĖ HISTORISĖ DHE TĖ FILOLOGJISĖ)

Tiranė, 3.5.2004 

FENOMENI I AVANGARDĖS NĖ LETĖRSINĖ SHQIPTARE

Titulli i punimit shkencor:

KONCEPTE TĖ AVANGARDĖS NĖ LETĖRSI

-       SEMINARI V NDĖRKOMBĖTAR PĖR STUDIMET ARBĖRESHE

V SEMINARIO INTERNAZIONALE DI STUDI ITALO-ALBANESI

 / FIGURA DHE VEPRA E J. DE RADĖS/      100 Vjetori i vdekjes 1903-2003

Itali, Cosenza, 2-5 tetor 2003

Titulli i punimit shkencor

VLERĖSIME TĖ FAIK KONICĖS PĖR VEPRIMTARINĖ E JERONIM DE RADĖS

-       KONFERENCA SHKENCORE

JETA DHE VEPRA E ERNEST KOLIQIT

Organizuar nga Universiteti i Shkodrės “Luigj Gurakuqi”

Shkodėr, 2003

Titulli i punimit shkencor:

KONTRIBUTI I ERNEST KOLIQIT PĖR ZHVILLIMIN E ARSIMIT NĖ KOSOVĖ

-       KONFERENCA SHKENCORE                                              

UNIVERSITETI DHE SHOQĖRIA BASHKĖKOHORE

SCIENTIFIC CONFERENCE

UNIVERSITY AND CONEMPORARY SOCIETY

Prishtinė, 16-17 nėntor 2002

Titulli i punimit shkencor:

UNIVERSITETI DHE SHOQĖRIA BASHKĖKOHORE

UNIVERSITY AND CONTEMPORARY SOCIETY

-       SIXIEME CONGRČS INTERNATIONAL D`ÉTUDES DU SUD-EST EUROPÉEN

Sofia 30 gusht – 5 shtator 1989

Titulli i punimit shkencor :

LATHČME DE LA GEURRE DE LA LIBERATION NATIONAL DANS LE ROMAN CONTEMPORAIN ALBANAIS EN YOUGOSLAVIE

TEMA E LUFTĖS PĖR ĒLIRIMIN KOMBĖTAR NĖ ROMANIN BASHKĖKOHOR SHQIPTAR NĖ JUGOSLLAVI

-       KONFERENCA SHKENCORE E 100-VJETORIT TĖ LIDHJES SHQIPTARE TĖ PRIZRENIT

LA CONFERENCE SCIENTIFIQUE CONSACRE AU 100 ---ANNIVERSAIRE DE LA LIGUE ALBANESE DE PRIZREN

Prishtinė, 6-9 qershor 1978

Titulli i punimit shkencor:

TRAJTIMI I TEMĖS SĖ RILINDJES KOMBĖTARE SHQIPTARE NĖ ROMANIN TONĖ TĖ SOTĖM

LA FAĒON D`ABORDER LE THÉME DE LA RENAISSANCE ALBANAISE DANS LE ROMAN D`AUJORD`HUI

-       INSTITUTI ALBANOLOGJIK I PRISHTINĖS

PERIODIZIMI I LETĖRSISĖ SHQIPE

Prishtinė, 1974

Titulli i punimit shkencor

TĖ DHĖNA TĖ REJA LIDHUR ME BOTIMIN E REVISTĖS “ALBANIA” NĖ BRUKSEL (1897-1902)

NOUVELLES DONNÉES SUR LA PUBLICATION DE LA REVUE “ALBANIA” A BRUXELLES (1897-1902)     

_IV CONGRČS INTERNATIONAL D`ÉTUDES DU SUD-EST EUROPÉEN

Ankara, 1979

Titulli i punimit shkencor

LE DEVELOPPEMENT DE LA LITTÉRATURE CONTEMPORAINE ALBANAISE

ZHVILLIMI I LETĖRSISĖ BASHKĖKOHORE SHQIPTARE

-       III CONGRČS INTERNATIONAL D`ÉTUDES DU SUD-EST EUROPÉEN

Bucarest, 4-10 septembre, 1974

Titulli i punimit shkencor:

L`INNFLUENCE LITTÉRAIRE DE MAXIME GORKI SUR LA FORMATION DE L`ÉCRIVAIN STERJO SPASSE

NDIKIMI LETRAR I MAKSIM GORKIT NĖ FORMIMIN E SHKRIMTARIT STERJO SSPASE 

-       II CONGRČS INTERNATIONAL D`ÉTUDES DU SUD-EST EUROPÉEN

Athinė 7-13 maj 1970

Titulli i punimit shkencor

LE SUJÉT DE LA LUTTE DE LA LIBERATION NATIONAL DANS LES ROMANS DE HIVZI SULEJMANI

TRAJTIMI I TEMĖS SĖ LUFTĖS PĖR ĒLIRIMIN KOMBĖTAR NĖ ROMANET E HIVZI SULEJMANIT

 

   


Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 

 
 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .