Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Portal

   

FRYMĖ E LASHTĖSISĖ

(Poetit, Tahir Desku)

 
Arbnore Abazi
Poezia  fitoi Ēmimin e parė FILOLET 2012

 

 

FRYMĖ E LASHTĖSISĖ

(Poetit, Tahir Desku)

 

O miku im i shtrenjtė

Gėrmo nė tokėn e lashtė

Tė stėrgjyshėrve tu

 

Nxirre nga varri sarkofagun

Sarkofagun e kėngėve tė vjetra

Ta ndjej frymėn e stėrgjyshėrve tanė

Tė mė kėndojnė eshtrat e tyre

Pėr qėndresėn e tyre

Ndėr shekuj tė rėndė

 

Nė kėta Shkėmbinj tė thepisur

Qė e shtjerrin ujin para se tė bie nė tokė

Nė tokėn e shenjtė qė tė mbijė jeta

Jeta e re nga fara e vjetėr me shekuj

 

Nxirre kėngėn nga varri?

 

Dhe unė...

Unė tė premtoj se do ta kėndoj

Do ta lartėsoj deri nė qiell

Ku do tė dėgjohet zėri i tė parėve

Tanė tė pėrbashkėt

Tė premtoj se emri yt do tė jetė

I shėnuar nė fund tė kėngės sė nxjerrė

Nga varri i vjetėr

 

Kjo kėngė do tė mė ringjall edhe mua

Pėrsėri... e pėrsėri...

 

Le tė mė mallkojė Zoti nėse e harroj premtimin

Pėr ta kėnduar kėngėn e lirisė

 

Nė gjeometrinė e shpirtit tėnd

Nisa ndėrtimin e kėshtjellės me shkronja

Ndėrtimin e tempullit tė fjalėve me plot dhembje

 

Ishe mė i shpejtė se ne

Na le tė jemi pa ty nė dimrin e ftohtė

Fjalėt e mendjes dhe shpirtit tonė

Marrin rrugėtim tė vijnė tek ti

Do tė mbėrrijnė bashkė me kujtimin tonė

Nėse nuk do t’i dėgjosh tani

Nėse nuk do t’i shohėsh nė dritėn e ditės

Ato do vijnė nė njė tjetėr rrugė

Nėse jo tani sigurisht nesėr...

Njė ditė kur ne tė jemi me ty nė tė panjohurėn pėr ne

 

Tani...

Tani me duket se dėgjoj zėrin nga larg qė flet:

Nata ėshtė mashtruese e madhe

Nuk i dua yjet qė qėndrojnė lart

E dua yllin qė mė ngrohė dhe rrugėn e drejtė tregon

Unė nuk jam i frymėzuar nga qielli

Frymėn time e marr nga toka dhe dheu im i shenjtė

Jam njeri i thjeshtė qė dua liria tė mė ngrohė

Nuk vuajta qė tė bėhem profet

Vetėm desha tė jem i lumtur nė dheun tim tė shenjtė

 

Tani unė jam atje ku mė latė ju

Pa dhembje pa varfėri pa koprraci dhe ambicie

Nuk dua tė mė vėni nė maje tė piramidės

Nuk dua mbi varr gur mermeri tė huaj

E dua pranė vetes gurin dhe dheun e tokės sime

Tė bėhem njė dhe tė shkrihem me ta pėrjetėsisht

 

Ah, sa mė ndryshe i kujtova lulet dikur

Tani unė shkova diku larg por ora ime mbeti tek ju

Tė vėrtetėn e lash nė botėn tuaj

Tani fillimin dhe mbarimin tim e bashkova nė njė pikė

E dua vetėm kujtimin e ngrohtė nė zemrat tuaja

 

Jam i lumtur qė kėtu ku jam

Nuk kam pranė mendimtarė barbarė...

 

Kush janė ata qė flasin pėr lulet e lulet i shkelin

Lufta e gjatė mė lodhi paksa mua

Duke pritur frytet e saj e ndrydhi shpirtin tim

 

Kush do ta kėrkojė tė vėrtetėn

Nė natėn e errėt tė dimrit tė ftohtė

 

Kush ėshtė ai qė tregon me gisht kah unė

Siē tregohet me gisht nga djalli vetė

 

O, kush ėshtė ai qė mė ngjalli pėrsėri? Kush?

Tė flas nė kėtė mėnyrė pėr tė panjohurėn qė s’mbaron...

 

Nga zhdukja ime lindi njė kėngė e re...

 

Ju liroj nga obligimi qė tė mė doni mua

Duajeni atė qė do tė sjellė tė mirėn e shumėpritur

 

O miku im i shtrenjtė

Edhe unė ashtu si ti

Nuk i dua yjet qė qėndrojnė lart

E dua yllin qė mė ngrohė dhe rrugėn e drejtė  tregon

 

Pyes veten: a e duam ne veten tonė tek ti

Apo tė duam ty nė veten tonė?  


 

Filozofi
 
dhe
letėrsi

histori
tradita
vėshtrime
debat

 

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 

 
 
 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .